Ajalugu

 

Heimtali Põhikooli spordihoone ajaloost

Heimtali Põhikooli spordihoone on ehitatud Heimtali  mõisa  ringtalli  siseõuele, valminud 2008. aasta augustis.  Aasta hiljem on restaureeritud ka talli müür, millest oli säilinud vaid 20%. Ehitaja oli AS Eviko, spordihoone projekti autor Peep Jänes.

Heimtali mõisa ringtall on ehitatud mõisnik Hermann Friedrich Georg  von  Siversi (1819-1867) ajal. Ta oli hariduse saanud Peterburi Mereväe kadetikorpuses, töötas Pulkovo observatooriumis astronoomia õppejõuna kaptenleitnandi auastmes.

Hermann von Sivers sai Heimtali mõisaomanikuks 1851. aastal. Ringtalli ehituse alguse aeg ei ole teada. 1858.a. inventuuris antakse ehituse seisundile hinnang  „väga hea“. Tõenäoline ringtalli valmimise aasta on 1866, säilinud suurel maakivil. Hoone oli ehitatud põhiliselt maakividest. Uste ja akende juures on kasutatud tellist.

Ringtalli seinad on umbes viie meetri kõrgused ja poole meetri paksused. Hoone siseõu on 0,2 hektarit. Kaks võimsat kaarjat sissekäiku võimaldasid hoonest otse läbipääsu.

Hoonel on olnud algselt mitu funktsiooni. Seal paiknesid hobusetall, lehmalaut, nuumhärgade laut, tõlla-  ja vankrikuur, tallimehe tuba.

Spordihoone ehitajatele ja ringmüüri restauraatoritele esitati karmid muinsuskaitse tingimused, et saavutada kooskõla vana ja uue vahel.

Muinsuskaitse nõude  kohaselt spordihoone katusehari ei tohtinud kõrguda üle ringmüüri seinte. Seetõttu kaevati siseõue 3 – meetrine süvis, kust veeti välja 7000 m3 pinnast. Spordihoone välisseinad on laotud  Wienerberger AS-is valmistatud kividest. Kivide välispinnad on krobelised, „naerusuud“. Kivid  näevad välja justkui käsitsi valmistatud.

Ringtalli müüride  restaureerimisel kasutati võimalikult palju säilinud  telliseid, maakive. Lubimörti valmistati vanade seguretseptide järgi.

Siin näeme kõrvuti ajalukku läinud 150-aasta tagust ja kaasaegset arhitektuuri, saame teadmisi ajaloost ja esteetilise  elamuse.

 

Koostas: Imbi-Sirje Torm

17.09.2012