Spordihoone ajalugu

Heimtali Põhikooli spordihoone on ehitatud Heimtali mõisa ringtalli siseõuele, valminud 2008. aasta augustis. Aasta hiljem on restaureeritud ka talli müür, millest oli säilinud vaid 20%. Ehitaja oli AS Eviko, spordihoone projekti autor Peep Jänes.
Heimtali mõisa ringtall on ehitatud mõisnik Hermann Friedrich Georg von Siversi (1819-1867) ajal. Ta oli hariduse saanud Peterburi Mereväe kadetikorpuses, töötas Pulkovo observatooriumis astronoomia õppejõuna kaptenleitnandi auastmes.
Hermann von Sivers sai Heimtali mõisaomanikuks 1851. aastal. Ringtalli ehituse alguse aeg ei ole teada. 1858.a. inventuuris antakse ehituse seisundile hinnang „väga hea“. Tõenäoline ringtalli valmimise aasta on 1866, säilinud suurel maakivil. Hoone oli ehitatud põhiliselt maakividest. Uste ja akende juures on kasutatud tellist.
Ringtalli seinad on umbes viie meetri kõrgused ja poole meetri paksused. Hoone siseõu on 0,2 hektarit. Kaks võimsat kaarjat sissekäiku võimaldasid hoonest otse läbipääsu.
Hoonel on olnud algselt mitu funktsiooni. Seal paiknesid hobusetall, lehmalaut, nuumhärgade laut, tõlla- ja vankrikuur, tallimehe tuba.
Spordihoone ehitajatele ja ringmüüri restauraatoritele esitati karmid muinsuskaitse tingimused, et saavutada kooskõla vana ja uue vahel.
Muinsuskaitse nõude kohaselt spordihoone katusehari ei tohtinud kõrguda üle ringmüüri seinte. Seetõttu kaevati siseõue 3 – meetrine süvis, kust veeti välja 7000 m3 pinnast. Spordihoone välisseinad on laotud Wienerberger AS-is valmistatud kividest. Kivide välispinnad on krobelised, „naerusuud“. Kivid näevad välja justkui käsitsi valmistatud.
Ringtalli müüride restaureerimisel kasutati võimalikult palju säilinud telliseid, maakive. Lubimörti valmistati vanade seguretseptide järgi.
Siin näeme kõrvuti ajalukku läinud 150-aasta tagust ja kaasaegset arhitektuuri, saame teadmisi ajaloost ja esteetilise elamuse.

Koostas: Imbi-Sirje Torm
17.09.2012